Niğbolu Koşusu'nda zafer Balalayka'nın

Niğbolu Koşusu'nda zafer Balalayka'nın oldu

1396 yılında Yıldırım Bayezid komutasındaki Osmanlı ordusunun son Haçlı Birliği'ni bozguna uğratarak büyük bir zafer elde ettiği Niğbolu Savaşı'nın anısına gerçekleştirilen G1/DHT koşu, 20 Eylül Pazar günü İstanbul programının tek Grup yarışı olarak saat 17.00'de start aldı.

Arap atları için Triple Crown'ın (Üçlü Taç) ikinci ayağını oluşturan bu önemli koşu (diğerleri; Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Veliefendi Koşularıdır), 4 yaşlı safkan Arap atlarının 2400 metre mesafe çim pistteki mücadelesine sahne oldu.

Niğbolu Koşusu'nda jokeyi Ahmet Çelik ile start alan, Celal Tekdoğan'ın sahibi olduğu Balalayka (Ayabakan - Cihan Değer / Demizkazık) zafere uzandı. Anadolu Tarım İşletmeleri yetiştirmesi, Metin Tekdoğan'ın antrene ettiği al erkek safkan, son olarak yine jokeyi Ahmet Çelik idaresinde boy gösterdiği ve galibiyetle ayrıldığı İstiklal Savaşı sonrasında bu mücadelede de başarılı bir performans ortaya koyarak ilgililerine üst üste ikinci kez G1 koşu zaferi sevincini yaşatmış oldu.

2020 yılı Niğbolu Koşusu'nu izlemek için tıklayınız.

Birbirinden başarılı safkanların katıldığı bu yarışta jokeyi Gökhan Gökçe ile ter döken Selimabi (Saltukhan - Balfiliz / Odinhan) pistten ikinci olarak ayrıldı. Tabelanın üçüncü basamağında Akın Sözen idaresindeki Gizmo (Serdarhan - Topaz / Aktolgalı) yer alırken, jokeyi Gökhan Kocakaya ile Anayurt (Ayabakan - Ferayi / Şövalye) koşuyu dördüncü tamamladı. Sıralamanın beşincisi basamağında ise Ayhan Kurşun ile start alan Niğbolu (Gobakbey - Amanos / Haberbatur) kendisine yer buldu.


Yazdır   e-Posta

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Related Articles